Исхрана и Рецепти

Направете греана ракија на англиски начин

Топол и добредојден, токму навреме за празниците, „Hot Toddy“ е класичен зимски пијалак.  Најчесто, но не и задолжително, се употребува црн или зелен чај, разблажен со слаткиот вкус на медот и со лимон.

cold-remedy-hot-toddy-collage1

Потребни состојки:

  • 300 мл бренди, виски или рум
  • 1 лажиче мед
  • ¼ лимон
  • 1 шолја топла вода
  • 1 кесичка чај

Начин на подготовка:

  • Прекријте го со мед дното на чашата (се препорачува посебна чаша за ирско кафе).
  • Додадете го алкохолот и сокот од лимон.
  • Настрана подгответе го чајот (се препорачува едно до две лажичиња шеќер, доколку сакате да го засладите).
  • Турете го чајот во чашата со алкохолот и мешајте.