Здравје, Исхрана и Рецепти

Смоквата ќе ви ја излечи неплодноста

Маслиновото масло во комбинација со смокви е чудесна комбинација во аптеката на природата и претставува народен лек одамна познат главно во приморските региони.

smokva

Искуството покажува дека комбинацијата од смокви и маслиново масло помага при лечење на: неплодност, хемороиди, цревни заболувања, анемија, запек, високиот холестерол,бронхитис,астма. Оваа комбинација е многу лековита и за разни стомачни заболувања и претставува најдобар лек за бактериите во желудникот и за чир.

Состојки:

– 1 л маслиново масло

– 40 бр. суви смокви

ПОДГОТОВКА:

Во еден литар маслиново масло, во стаклена тегла, се потопуваат 40 суви смокви. Се остава да отстои 40 дена. После тоа, секој ден на празен стомак се консумира по една смоква.

смокви

Ако не можете на овој начин да ги јадете смоквите тогаш пијте по една лажица маслиново масло а потоа јадете по една сува смоква. Лекот го има истиот ефект. Овој рецепт е безбеден и ги ублажува симптомите се додека трајно не се отстранат.

  • Сувите смокви содржат многу повеќе енергија, протеини, масти, шеќери и минерали од свежите плодови. Тие се одличен извор на минерали како што се калциум, бакар, калиум, манган, железо, селен и цинк. Не заборавајте да ги чувате на ладно, и темно место.
  • Маслиновото масло содржи мононезаситени масти, поздрав тип на масти кои може да го намали ризикот од срцеви заболувања и намалување на вкупниот лош холестерол во крвта. Маслиновото масло содржи витамини А, Д, К и Е, кои помагаат организмот да се бори против слободните радикали и оксидацијата на клетките.