Вести

Понесете чадор: Времето денес и утре врнежливо

Следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег.
large (1)

Денес времето ќе биде претежно облачно, во западните и јужните делови со слаб локален дожд, на планините слаб снег.

Ќе дува слаб, во западните делови умерен ветер од источен правец. Дневнта температура ќе се движи од 3 до 10 степени.

Од сабота кон крајот на денот ќе има спуштање на постудена воздушна маса, што ќе услови во следните два дена врнежи од снег да има и во некои котлини, особено во северните делови.
Врнежите ќе бидат со слаб, а повремено на места со умерен интензитет.